Opublikowano 26/01/2024
Wielu Polaków interesuje się nieruchomościami od dewelopera. Przed zakupem domu lub mieszkania warto jednak zebrać jak najwięcej informacji na temat tego typu transakcji. Sprawdź, co to znaczy: stan deweloperski i na jakie zapisy umowy należy zwrócić szczególną uwagę. Wyjaśniamy, co wchodzi w skład świeżo wybudowanego lokalu. Skorzystaj z naszych wskazówek, a szybko urządzisz nowe lokum i będziesz zadowolony z zakupu.
Niestety, nie ma jednej definicji stanu deweloperskiego. Wszystko zależy od warunków oferowanych przez dewelopera. Nieruchomości mogą różnić się od siebie standardem i zakresem wykończenia. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z zapisami umowy i dopytanie o szczegóły inwestycji jeszcze przed wszczęciem procedury zakupu. Podstawowe informacje powinny być zawarte już w ogłoszeniu sprzedaży. Próbując sprecyzować, co oznacza kupno mieszkania lub domu od dewelopera, można jednak wskazać kilka cech uniwersalnych. Po pierwsze, lokal powstał niedawno i nigdy jeszcze nie był przez nikogo użytkowany. Po drugie, jest oddawany kupującemu w stanie surowym, bez mebli i wyposażenia typowego dla nieruchomości z rynku wtórnego.
Większość deweloperów wykonuje prace budowlane do określonego standardami rynku etapu. Chcą dopasować się do konkurencji i nie schodzić poniżej pewnego pułapu. Co wchodzi w skład stanu deweloperskiego? Zazwyczaj obejmuje on:
W przypadku mieszkań często uwzględnia się także balkon lub taras zabezpieczony balustradami. Osoby planujące zakup domu od dewelopera mogą spotkać oferty obejmujące ocieplenie dachu, elewacji i poddasza, osadzenie rur spustowych, drogę dojazdową oraz ogrodzenie posesji. Sprzedawcy zapewniają też zagospodarowanie okolicznych terenów zielonych i budowę parkingu. Firmy deweloperskie budujące osiedla podchodzą do inwestycji kompleksowo, próbując stworzyć atrakcyjną dla mieszkańców przestrzeń, która szybko przyciągnie klientów.
Zastanawiając się nad tym, co oznacza stan deweloperski, trzeba pamiętać o jednej rzeczy: jakość materiałów budowlanych ma znaczenie. Warto zapoznać się z opiniami o deweloperze i sprawdzić, na ile trwałe są oferowane przez niego rozwiązania. Przyjrzyj się między innymi profilom okiennym. Czy są drewniane, czy aluminiowe? Jaki jest współczynnik przenikania ciepła i typ zamontowanych grzejników? Dobrze ocieplone, nowocześnie ogrzewane mieszkanie będzie tańsze w utrzymaniu. Dopytaj o okres ubezpieczenia. Jeśli w niedługim czasie po odebraniu lokalu zauważysz w nim usterki budowlane, deweloper powinien je naprawić.
Kolejną kwestią jest dopasowanie nieruchomości do swoich potrzeb. Przy zakupie trzeba rozważyć wiele czynników, takich jak lokalizacja, cena, liczba pokoi, metraż i układ wnętrza. Należy również przygotować się na wykończenie mieszkania pod klucz i uwzględnić związane z nim koszty w planowanym budżecie. Często możliwe jest też prowadzenie negocjacji z deweloperem i skorzystanie z dodatkowych prac mających na celu spersonalizowanie lokalu.
Zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera ma wiele zalet. Największą z nich jest możliwość zaprojektowania wnętrza od podstaw. Wbrew pozorom, często okazuje się to tańsze od remontu mieszkania z rynku wtórnego, w którym można odkryć przykre niespodzianki, takie jak niesprawne instalacje i cieknące rury. Jeśli zależy Ci na sprawnym i tanim wyremontowaniu lokalu, warto zdecydować się na wykończenie wnętrz mieszkań we współpracy z biurem architektonicznym. Specjaliści precyzyjnie wyliczą potrzebny budżet i zajmą się zarówno projektowaniem, jak i koordynacją prac fachowców. Po niedługim czasie Twój lokal będzie wykończony pod klucz i będziesz mógł się do niego wprowadzić.
Jakie prace trzeba przeprowadzić w mieszkaniu w stanie deweloperskim? Musisz liczyć się między innymi z koniecznością wykonania takich zadań jak:
Koszt realizacji zależy wyłącznie od Ciebie. Do wyboru masz wiele rodzajów materiałów i mebli, które mieszczą się w szerokich widełkach cenowych. Projektowanie i aranżacja mieszkania będą łatwiejsze gdy posłużysz się wizualizacjami wnętrz. Projektanci dysponują programami w realistyczny sposób przedstawiającymi układ wyposażenia i wygląd planowanego wystroju. Lokal musi przede wszystkim spełniać indywidualne potrzeby użytkowników. Postaw na funkcjonalne meble, ulubione kolory i styl, w którym czujesz się najlepiej.
Osoby kupujące lokal w stanie deweloperskim przeżywają różne emocje. Z jednej strony, odczuwają ekscytację związaną z możliwością aranżacji od podstaw. Widok białych ścian i surowej wylewki podłogowej często pobudza wyobraźnię. Z drugiej strony, może pojawić się obawa związana z ilością prac, jakie trzeba wykonać i ich kosztem. Dzięki dobremu przygotowaniu do zakupu lokalu i jego wykończenia da się jednak uniknąć stresu. Planując sfinansowanie nowej nieruchomości i biorąc kredyt, uwzględnij fundusze na materiały budowlane, usługi fachowców i meble. Za wykończenie lokalu od dewelopera o metrażu od 25 do 45 m2 w 2023 roku średnio zapłacisz od 1000 do 2250 zł za m2. Precyzyjnie określ swój budżet, a łatwiej będzie Ci zaoszczędzić.
Przeglądając oferty nieruchomości, z pewnością ciągle spotykasz się z hasłem: stan deweloperski. Co to jest? To realizacja minimalnego zakresu prac wykończeniowych, która zapewnia kupującym maksymalną swobodę w projektowaniu i aranżacji mieszkania. Skontaktuj się z nami, a wesprzemy Cię w przygotowaniu dobrego projektu i wykończeniu lokalu pod klucz.
Chcesz porozmawiać o kompleksowym wykończeniu wnętrz inwestycji?
Zapraszamy do kontaktu!