Opublikowano 24/05/2024
Chyba nikt nie jest zaskoczony, że trendy w aranżacji łazienek nadal skupiają się na łączeniu funkcjonalności z estetyką, wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz dbałości o ekologię. Kilka wskazówek dotyczących ważnych aspektów projektowania łazienki oraz zainspirowanie się najnowszymi trendami pomogą nam stworzyć przytulne i wygodne miejsce dla domowników, w którym będzie można zanurkować w relaksującą pianę lub odprężyć się pod prysznicem. Na dobry początek tej remontowej ekspedycji warto wziąć pod uwagę czynniki, które zdeterminują, czy będzie to nasze wymarzone spa. Dajmy nura w porady!
Pierwszym krokiem jest rozpoznanie i oszacowanie możliwości dostępnej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy łazienka jest duża czy mała, należy przemyśleć jej układ tak, aby był ergonomiczny i funkcjonalny. To pozwoli uniknąć błędów projektowych, zapewniając płynność poruszania się. Warto wesprzeć się profesjonalistą, aby ostateczny efekt nie rozminął się z naszą wymarzoną wizją. Czasami kwestie, które na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste, okazują się nie być wcale proste w realizacji.
Przemyśl, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Czy potrzebujesz prysznica i wanny, a może jedynie kabiny prysznicowej? Zastanów się również nad potrzebną liczbą szafek i blatów, aby wygodnie przechowywać artykuły higieniczne i kosmetyki.
Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Łazienka powinna być dobrze oświetlona zarówno naturalnym, jak i sztucznym światłem. Umieść światła główne na suficie, a punkty świetlne nad lustrem, zapewniają dobre oświetlenie twarzy - docenią to panie, które spędzają czas w łazience nie tylko na czynnościach pielęgnacyjnych, ale i na malowaniu się.
Dobierz materiały łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji oraz odporne na wilgoć. Ceramiczne płytki są popularne właśnie ze względu na swoją trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Ponadto, drewno, kamień i szkło są również popularnymi wyborami, ale warto zapoznać się ze sposobami ich konserwacji, zanim zdecydujemy się na takie materiały.
Wybierz kolory, które stworzą odpowiednią atmosferę w łazience. Jasne i stonowane optycznie powiększą przestrzeń, podczas gdy ciemniejsze dodadzą elegancji. Intensywne kolory, zarezerwowane dla naprawdę odważnych, mogą przytłoczyć przestrzeń, ale wyśmienicie sprawdzą się jako akcenty w postaci np. dekoru, jednej wybranej ściany czy innych dodatków.
Zadbaj o odpowiednie rozwiązania na przechowywanie, aby utrzymać porządek. Szafki podumywalkowe, półki czy szafki na ścianie są przydatnymi opcjami. Pomyśl o praktycznych rozwiązaniach, takich jak organizery lub podajniki na kosmetyki oraz szuflady na ręczniki.
Zapewnij bezpieczeństwo w łazience szczególnie, jeśli będą z niej korzystać dzieci lub osoby starsze. Wybierz antypoślizgowe płytki na podłogę i do kabiny prysznicowej, zamontuj uchwyty przy wannie i toalecie oraz unikaj ostrych krawędzi.
Upewnij się, że łazienka ma odpowiednią wentylację, aby zapobiec wilgoci i pleśni. Otwierane okna, wentylatory sufitowe lub systemy wentylacyjne to podstawowe rozwiązania, które zapewnią optymalne warunki w Twojej łazience.
Jeśli budżet na to pozwala, rozważ dodanie luksusowych udogodnień, takich jak: ogrzewane podłogi, systemy dźwiękowe, telewizory czy deszczownia prysznicowa z wieloma funkcjonalnościami.
Warto również rozważyć ekologiczne rozwiązania, takie jak baterie z oszczędnym zużyciem wody, prysznice z ogranicznikami przepływu czy płytki wykonane z recyklingu.
Jeśli przejdziemy przez powyższą listę i wspólnie z projektantem uzgodnimy plan działań oraz dobór rozwiązań adekwatny do naszych potrzeb i oczekiwań, można przejść do najprzyjemniejszej części, czyli szukania odpowiedniego stylu. Świetnie zaprojektowane, minimalistyczne łazienki nadal są w modzie. Proste, eleganckie linie, ograniczona liczba dodatków oraz przemyślane układy pozwalają stworzyć przestrzeń, która jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Pamiętajmy, że w kwestii charakteru naszej łazienki nic nas nie ogranicza! Oprócz oczywistych porad i znanych stylów, w których urządzane są wnętrza, warto zatrzymać się przy 5 nieco mniej oczywistych propozycjach. Być może przypadną Ci do gustu? Sprawdźmy:
Coraz więcej osób pragnie przekształcić swoją łazienkę w prywatne spa. W tym celu wykorzystuje się, między innymi, strefy relaksu z wannami wolnostojącymi, kabinami prysznicowymi z hydromasażem, funkcjami aromaterapeutycznymi i muzyką relaksacyjną. Jeśli dysponujesz wystarczająco dużą przestrzenią, świetnym pomysłem na stworzenie naprawdę wyjątkowo luksusowego domowego spa jest wyposażenie łazienki w dwie osobne kabiny prysznicowe. Zamiast ogromnego prysznica z podwójnymi głowicami i ławką, postaw na dwie oddzielne przestrzenie. Dzięki temu Ty i Twoja druga połówka będziecie mieć swoją prywatną strefę. Warto rozważyć również dodanie wbudowanych półek lub wnęk na przechowywanie produktów do kąpieli. Użycie szklanych drzwi pozwoli podkreślić wykończenie płytek oraz stworzy płynne przejście między przestrzenią prysznicową a resztą łazienki.
Rozważ dodanie przegrody w stylu industrialnym, aby nadać oryginalności klasycznemu projektowi łazienki. Ten element dodaje tekstury i trójwymiarowości przestrzeni, jednocześnie wnosząc funkcjonalny podział na różne obszary łazienki. Bez względu na to, czy jest wykonana z metalu, mlecznego szkła czy drewna, przegroda może dodać pazura i nowoczesnego akcentu do Twojego projektu łazienki.
Zastosowanie przeźroczystego ekranu do ukrycia toalety może subtelnie wyznaczyć przestrzeń, nie naruszając otwartego charakteru łazienki. To funkcjonalne rozwiązanie zapewnia wizualną prywatność, jednocześnie przysłaniając toaletę i tworząc bardziej zorganizowane i estetyczne otoczenie. Przejrzystość zapewnia swobodny przepływ światła w całej przestrzeni, utrzymując jasną i przyjemną atmosferę, co jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych łazienek, w których każdy cal naturalnego światła się liczy.
Wykorzystaj terazzo, materiał kompozytowy składający się z kawałków marmuru, kwarcu, granitu lub szkła osadzonych w betonie, aby wprowadzić nieco koloru i tekstury do swojej łazienki. Ten wszechstronny materiał może być stosowany na podłogach, blatach, a nawet ścianach. Wnosi on ciekawy efekt wizualny i głębię do każdego projektu, jednocześnie będąc trwałym i łatwym do czyszczenia materiałem. Jego kropkowane wykończenie może również ukryć drobne wylewy i plamy, co czyni go praktycznym wyborem do łazienek.
Monochromatyczny schemat kolorów, taki jak ponadczasowa czerń i biel, działa zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych łazienkach. Postaw na równowagę, wybierając białe ściany i ceramikę, aby tchnąć w pomieszczenie świeżość i przestronność. Natomiast elementy czarne doskonale sprawdzą się w charakterze akcentów i dodatków - pomyśl o armaturze, relingach na ręczniki lub wzorzystych płytkach na podłogę.
I, na koniec, wisienki na naszym łazienkowym torcie, czyli akcesoria i wyposażenie. Wybierz takie dodatki, które pasują do Ciebie! To mogą być nieoczywiste lustra, fantazyjne wieszaki na ręczniki, uchwyty na papier toaletowy, kosze na pranie czy dywaniki łazienkowe. Na rynku jest tak bogata paleta możliwości, że możesz sięgnąć po akcesoria utrzymane w różnych konwencjach, aby stworzyć z nich wyjątkową łazienkę. Powodzenia i dużo dobrej zabawy - oby uszła nam na… sucho!
Chcesz porozmawiać o kompleksowym wykończeniu wnętrz inwestycji?
Zapraszamy do kontaktu!