Opublikowano 14/03/2023
Odkąd zaczęliśmy pisać tego bloga, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że propozycje ferowane przez kreatorów designu, które mogliśmy obserwować na najważniejszych targach wnętrzarskich w ostatnim czasie, oscylują wokół jednego leitmotivu, jakim jest powrót do natury. To w 2023 roku nadal najsilniejszy trend w urządzaniu domów i mieszkań. Ale nie jedyny. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się najmodniejszym stylom i rozwiązaniom, w jakich można poszukiwać inspiracji dla swojego wnętrza.
Zwiększająca się świadomość użytkowników, sytuacja ekonomiczna na świecie oraz potrzeba ochrony środowiska w połączeniu z postpandemicznymi przesłankami, że dom powinien być naszą twierdzą, wyznaczają kierunek na less is more. W praktyce ten trend oznacza urządzanie mieszkania bardziej z myślą o przeznaczeniu – żeby było komfortowe i funkcjonalne – niż o wyszukanym stylu. Dlatego pośród najmocniej zakorzenionych trendów, jakie w 2023 będą nadal święciły tryumfy, znajduje się minimalizm. Projektanci oświetlenia, mebli i dodatków zdają sobie sprawę, że prostota wizualna musi być rekompensowana przez jakość wykonania. Bowiem w tym trendzie chodzi też o używanie produktów trwałych, mogących służyć przez lata. Rynek oferuje tutaj wiele luksusowych rozwiązań, których powściągliwy dekor ma dawać poczucie szlachetności.
Ale nawet jeśli blisko nam do oszczędnych form, to w tym sezonie powinniśmy zapomnieć o połączeniach typu biel i szarość lub o całych białych wnętrzach, ponieważ są uważane przez architektów za démodé. Tutaj dobra wiadomość dla miłośników aranżacji udających tzw. skandynawskie wnętrza jest taka, że choć obecnie uchodzą one za nieco passe, to przy odrobinie poszanowania dla wskazówek projektantów można uzyskać efektowne i modne wykończenie wnętrza.
Minimalistyczne, jasne przestrzenie należy z duchem czasu przełamywać czy dostrajać odważnymi akcentami w postaci dodatków. Pamiętajmy, że nadrzędnym trendem we wnętrzach na rok 2023 jest przede wszystkim indywidualizm. A więc wnętrza odzwierciedlające osobowość gospodarzy – autentyczne i „żywe”. Szczególnie łatwo to uzyskać właśnie w ascetycznych pomieszczeniach, gdzie za sprawą na przykład designerskiego dywanu możemy zmienić postrzeganie danego miejsca. Ma to swoją specjalną nazwę.
Gorącym trendem w tym sezonie jest tzw. statement piece, od angielskiego wyrażenia „oświadczenie”, które w branży wnętrzarskiej oznacza wyrazisty przedmiot mocno kontrastujący z resztą wystroju. Stanowiąc swego rodzaju „komunikat” od gospodarzy i wykrzyknik w aranżacji, statement piece ma przykuwać uwagę gości i wyrażać charakter właściciela domu. Tutaj obowiązuje zasada: tylko jeden mocny element na całe lokum. To ważne, jeśli chcemy użyć tego trendu poprawnie.
Jako rzecze księga trendów 2023: statement piece może przybrać formę unikalnego mebla, dzieła sztuki czy oryginalnego akcentu kolorystycznego. A ponieważ światło odgrywa od zawsze kluczową rolę w budowaniu klimatu wnętrza, tym jednym elementem-wykrzyknikiem może być dizajnerska lampa. Tutaj warto odnotować, że producenci będą odchodzić od metalowych wykończeń w kolorze złota, a do łask powróci srebro. Niezmiennie modna pozostanie jednak nietypowa ceramika i szkło barwione, które również mogą przykuwać wzrok w dobrze urządzonym mieszkaniu.
W klimacie zindywidualizowanego wnętrza, w 2023 roku będzie rozwijany także inny, bardzo ciekawy trend, który zagościł niepewnie w lookbookach już w 2021 roku, detronizując powoli rustykalne hygge. Przed państwem wabi-sabi! Nie tyle styl dla wnętrza, co nurt filozoficzny dla życia! Podobnie jak jego duński odpowiednik, pochodzący z Japonii wabi-sabi bazuje głównie na naturalnych materiałach, ale takich, które posiadają „ślady czasu”. Bo w tym trendzie chodzi o połączenie z przyrodą i piękne starzenie się szlachetnych przedmiotów. Także o możliwość ich odnawiania. Mamy tu więc zaszyte inne modne zjawiska, takie jak upcykling, recykling i kupowanie z drugiego obiegu. Naprawianie zamiast wymieniania to nie tylko rozwiązanie eco-friendly (ekologiczne i ekonomiczne), ale także szansa na uzyskanie autentycznie niepowtarzalnych przedmiotów.
Stojący w opozycji do wychuchanej elegancji, styl aranżacyjny wabi-sabi przekonuje, że urządzanie mieszkania na pokaz to urządzenie domu nienadającego się do życia. A tutaj chodzi o piękno niedoskonałości. Dlatego projektując pomieszczenia w zgodzie z tą japońską filozofią należy brać pod uwagę elementy wspierające życie rodzinne i towarzyskie, nie wygodę, ale wręcz swobodę i wykorzystanie ręcznie robionych mebli i dekoracji, niefarbowanych, naturalnych tkanin, plecionek z roślinnych włókien i pędów, elementów z kamienia, a przede wszystkim użycie drewna pod każdą postacią.
Widać wyraźnie, że w 2023 roku czeka nas głęboki ukłon w kierunku zrównoważonego rozwoju w kształtowaniu architektury i wnętrz. Projektowanie i tworzenie z materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak drewno, kamień, ceramika, bawełna, len, bambus, rattan, wiklina, ponadto niesłabnąca popularność roślin doniczkowych, to wszystko bardzo wyraźnie „zielone gesty”.
Należy do nich dodać także trend na używanie produktów przyjaznych dla przyrody i minimalizujących negatywny wpływ na środowisko, a w szczególności rozwiązania typu smart-dom. Odnawialne źródła energii, inteligentne i energooszczędne oświetlenie, termostaty, automatyczne rolety pozwalają na ograniczenie emisji i redukcję śladu naszej obecności w świecie przyrody, ale też zwiększają komfort w życiu codziennym i mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i rachunki.
Ekologiczne trendy wnętrzarskie będą rosły w siłę i dostarczały ciągle nowych rozwiązań, tak w zakresie technicznym, jak i estetycznym. Póki co na pewno modnie jest powstrzymywać się od zakupu tandetnych rzeczy, które za chwilę będą… niemodne. Świat architektury wnętrz wskazuje, że w tym sezonie skupiamy się na tym, co sprawia, że we własnym wnętrzu czujemy się dobrze i komfortowo nam się w nim mieszka. Dlatego nadrzędną tendencją pozostanie funkcjonalność, a w zakresie aranżacji zwrot ku naturze.
Chcesz porozmawiać o kompleksowym wykończeniu wnętrz inwestycji?
Zapraszamy do kontaktu!