Opublikowano 25/08/2022
Co roku na świecie powstaje wiele nowych trendów wnętrzarskich i architektonicznych, które mają wpływać na branżę i pomóc w sprzedaży jak największej liczby produktów oraz gadżetów związanych z tą tendencją. Czym jest trend? Z definicji słownikowej „to istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w jakiejś dziedzinie.” Jakie więc zmiany w stylu „home & decor” zaproponowano na tegorocznych targach w Mediolanie? Zapraszamy do lektury mini-cyklu artykułów, z których dowiecie się, co wielcy projektanci i duże marki proponują w obszarze wystroju salonu, kuchni i łazienki oraz jakie artystyczne wizje zaproponowali twórcy sztuki w czerwcu 2022 roku.
Wracające po pandemicznej przerwie, światowe targi wnętrzarskie w Mediolanie – 60. Salone del Mobile i Fuorisalone gościły w dniach od 7 do 12 czerwca ponad 262 000 odwiedzających ze 173 krajów. Wystawionych było 2175 marek, z czego 27% pochodziło spoza Włoch. W naszej branży mówi się, że targi iSaloni są tym, czym ceremonia wręczenia Oscarów w branży filmowej. Sprawdźmy więc nowości dotyczące mebli od najlepszych włoskich i międzynarodowych marek.
Domy, pokoje i wyposażenie przypominają raczej ludzi, którzy w nich mieszkają: zawsze można znaleźć różnice, nawet między bliźniakami. Właśnie dlatego przekształcalne meble i wielofunkcyjne dekory, zwłaszcza po dwóch latach przeobrażeń spędzonych w często ciasnych przestrzeniach, są obecnie jednymi z najbardziej cenionych i poszukiwanych przez aranżerów wnętrz.
W rodowodzie tych propozycji leży połączenie innowacji z badaniami nad wielofunkcyjnością i rozwiązaniami oszczędzającymi przestrzeń. Pokazuje to marka Clei, która zaprezentowała nową wersję Lgm 2.0, wielofunkcyjnego wyposażenia zmieniającego opcję na dzień i noc – meble modułowe w dzień, łóżko w nocy. W tym przypadku na dzień jest telewizor, półki i duży stół do zabudowy, zdejmowany i wolnostojący. Ale prosty ruch obrotowy służy do przekształcenia systemu w podwójne łóżko z listwową podstawą i zdejmowanymi bocznymi powierzchniami nośnymi. Podobnie Tonale 281 – sofa z dzielonymi poduszkami, zintegrowana z systemem przekształcania z podwójnym łóżkiem, dostępna zarówno w wersji manualnej, jak i zautomatyzowanej.
Estetycznie atrakcyjny i wysoce funkcjonalny Sancal ponownie zaprezentował Duo autorstwa Rafy Garcíi, odważnie zinterpretowane przez projektanta osiemnaście lat po jego stworzeniu, zastępując go przez Duo Mini i Duo Maxi, których modułowy charakter nadaje mu elastyczną i wszechstronną tożsamość podkreśloną przez nowe wymiary. Każdy z modułów może być teraz używany samodzielnie, jako fotel, w wersji Mini, natomiast wersja Maxi poszerza szerokość niektórych modułów, tworząc sofy typu monoblok. Współpraca między studiem projektowym Raw Color a firmą Sancal zaowocowała iluzjami koloru i objętości w zaokrąglonych geometriach, przekształcających dla widza codzienny przedmiot w rzeźbę, a także swobodną interpretację siedzenia, dobrze dopasowanego do każdego kontekstu, zastosowania lub ustawienia.
Ale transformacja to nie jedyna istotna funkcja w meblach wielofunkcyjnych: przecież słowem-kluczem jest funkcja. Campeggi na przykład zaproponował Kai, zaprojektowany przez Sakurę Adachi – małą ławkę z białą metalową konstrukcją, siedzisko ze sklejkowym oparciem pokrytym pomarańczowym lub żółtym filcem, które zamienia się w praktyczny stół do pracy. Oda do twórczej elastyczności, a także niekonwencjonalnej estetyki, pojawia się w projekcie Twin, zaproponowanym przez Matali Crasseta: jego zdecydowana linia i miękkie otwarcie odsłania podwójne łóżko, które przekształca się z fotela w miejsce do spania ze stolikiem nocnym. Konstrukcja z metalu pomalowanego na pomarańczowo, a zdejmowana pokrywa wykonana z kolorowej lycry. Nie ma nudy…
Mediolan to miejsce premierowych rozwiązań i idei, wyprzedzających tworzenie mebli. Rozwiązań, które idą w parze z ewolucją życia ludzi. Marka Lapalma dobrze o tym wie, dlatego zaoferowała wyartykułowaną refleksję na temat wciąż zmieniających się sposobów zamieszkiwania przestrzeni, zarówno publicznych, jak i prywatnych, wewnętrznych lub zewnętrznych. Zaczynając od modułowego regału Jazz, zaprojektowanego przez Giuseppe Bavuso. Idealny również do dzielenia przestrzeni, prezentowany jest w odlewie aluminiowym z półkami z aglomeratu drewna. Przeznaczony jest do wyposażenia salonów biurowych, hoteli czy restauracji, a także przestrzeni we współczesnych domach. Podobną płynność odnajdujemy w zabawnej linii Cross, stołku zaprojektowanym przez Mario Ferrariniego, pomyślanym jako mebel do biura, domu, hotelu, ale również do poczekalni na lotniskach i dworcach.
Fratelli Boffi powrócili jako bohaterowie Milan Design Week 2022 ze stoiskiem, którego kuratorką była projektantka Lorenza Bozzoli. Jej śmiała propozycja to salon zamieniony w bar. Nowa kolekcja Surprise składa się na luksusowe meble, takie jak zakrzywiona ławka z przesuwanymi siedzeniami, czy piękne fotele o miękkich i krętych kształtach, z szeroką strukturą z zakrzywionego drewna mahoniowego, inkrustowanego drewnem klonowym.
„Zapętlenie” pojawiło się również w nowej kolekcji siedzeń stworzonej przez światowej sławy architektkę i projektantkę Indię Mahdavi, która dla marki Gebrüder Thonet Vienna opracowała linię LOOP, na którą składa się fotel z podłokietnikami oraz dwuosobowa sofa. Charakteryzują się one niewątpliwą cechą typową dla Indii Mahdavi, łączącą się tu z kultowymi zakrzywionymi liniami typowymi dla mebli GTV. Motywem przewodnim kolekcji jest koło. Fotele i sofa mają zakrzywioną strukturę z drewna bukowego, która tworzy dwa koła na podłokietnikach i profil oparcia z zabawnym efektem spirali. Oparcie wyściełane jest rolką nawiązującą do okrągłego elementu, który definiuje całą kolekcję. Mebel idealnie nadaje się do dekoracji salonu w nowoczesnym stylu.
Meble do salonu od Babel Boffi to szczególnej urody stolik kawowy Archway, zaprojektowany przez argentyńskiego projektanta Cristiana Mohadeda oraz Babel, wielofunkcyjna i cylindryczna jednostka „magazynowa”. Składa się z nałożonych na siebie objętości, brył i pustych przestrzeni, które obracają się wokół centralnego punktu i zmieniają powierzchnię w zależności od tego, jak są zorientowane. Hołd dla mediolańskiej architektury Angelo Mangiarottiego i Bruno Morassottiego.
Kolejną nowością są boiserie zabezpieczające, które po zamknięciu wyglądają jak ściana z litego drewna klonowego. Świetne rozwiązanie dla elementów barowych, które obracają się na centralnej osi i oferują liczne przegrody i wsporniki na szklanki i butelki. Ale również jako wyposażenie modułu garderoby, do przechowywania ubrań i butów, czy idealna stacja do domowego biura.
Hitem okazały się lampy i żyrandole od amerykańskiego projektanta oświetlenia i ceramika – Jonathana Entlera. Unikalne, ręcznie robione przedmioty, o wijących się i eklektycznych kształtach, które nawiązują do designu lat 60. Marka Entler po raz pierwszy gościła w Mediolanie, w sugestywnych pokojach La Villa przy via Soperga 41, w samym sercu NoLo. Kolekcja żyrandoli, lamp podłogowych, kinkietów i lamp stołowych Entler została zaprezentowana dzięki współpracy ze studiem Heaven Collective Kristen Grove.
Ciekawą propozycję złożył kolektyw założony przez Ilarię Bianchi, Agustinę Bottoni, Astrid Luglio i Sarę Ricciardi, eksplorujący materiały i wymiary w poszukiwaniu wyrazów współczesnego designu. Instalacja The Ladies’ Room, Corrente to nic innego jak rodzaj metamorfozy różnych metali, które przybierają postać delikatnej i szlachetnej flory. Powstałe w ten sposób długie liście z miedzi i mosiądzu spoczywają elegancko na cienkich łodygach ze stali harmonizującej z mosiądzem, które są osadzone na podstawach z marmuru kararyjskiego. I – co ekscytujące – wibrują i rozciągają się w górę, gdy się obok nich przechodzi.
Jaki salon będzie teraz modny? Trendy zaprezentowane na targach iSaloni sugerują, że strefa gościnna i wypoczynkowa w naszych domach powinna być lekka wizualnie, a meble powinny dawać poczucie komfortu, przytulności i „przyziemności”. Pracować na to powinny kolory ziemi, materiały wykończeniowe pochodzenia naturalnego oraz miękkie tkaniny.
Chcesz porozmawiać o kompleksowym wykończeniu wnętrz inwestycji?
Zapraszamy do kontaktu!