Opublikowano 20/03/2025
„Uważaj, to nie chmury, to…” nie, to nie Pałac Kultury o wysokości 237 metrów! Polski horyzont na przestrzeni ostatnich dekad zmienił się nie do poznania, bo panoramę nieba przecinają coraz to wyższe i wyższe budynki. I choć jeszcze daleko nam do panoramy światowych metropolii, coraz bardziej podnosimy architektoniczną poprzeczkę. I to dosłownie. Warszawa, z Varso Tower na czele, stała się miejscem dynamicznego rozwoju nowoczesnych wieżowców. Jednak nie tylko stolica rośnie w górę - Wrocław zyskał imponujący Sky Tower, Gdańsk szczyci się Olivia Star, a w Krakowie planowane są kolejne wysokościowce. Polska architektura łączy funkcjonalność z nowoczesnym designem, coraz częściej uwzględniając ekologiczne rozwiązania i przestrzenie przyjazne mieszkańcom. Drapacze chmur stają się symbolem ambicji i dynamicznych przemian polskich miast, wyznaczając nowy rozdział w historii urbanistyki w naszym kraju. Nowoczesne polskie wieżowce nie tylko kształtują krajobraz, ale również przyciągają międzynarodowe firmy i inwestorów. Wysokie budynki, takie jak Warsaw Spire czy Mennica Legacy Tower, oferują światowej klasy przestrzenie biurowe, które odpowiadają na potrzeby globalnych korporacji. Co więcej, rozwój wysokościowców idzie w parze z rosnącym zainteresowaniem zielonymi technologiami - wiele z nich uzyskuje certyfikaty ekologiczne takie, jak BREEAM czy LEED, co podkreśla ich energooszczędność oraz dbałość o zrównoważony charakter. W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych spektakularnych realizacji, które jeszcze bardziej zmienią oblicze polskich miast. Spójrzmy w górę, aby przyjrzeć się z bliska wybranym reprezentantom tej dumnej wielkomiejskiej architektury.
Tak, Varso Tower to najwyższy budynek w Unii Europejskiej mierzący aż 310 metrów wraz z iglicą! Ta imponująca inwestycja u zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II, tuż przy stołecznym Dworcu Centralnym, wystartowała na początku 2019 roku, po zakończeniu prac w podziemnej części obiektu i finiszowała w 2022 roku. Drapacz zaprojektowany przez renomowaną brytyjską pracownię Foster + Partners charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym designem z elewacją ze szklanych paneli, które odbijają światło. Jego 53 piętra mieszczą głównie biura klasy A+, ale także przestrzenie usługowe, restauracje oraz tarasy widokowe. To właśnie na wysokości 230 metrów znajduje się najwyżej położony taras widokowy w Polsce, z którego rozpościera się zapierający dech, panoramiczny widok na Warszawę. Budynek stanowi część kompleksu Varso Place obejmujący także dwa niższe biurowce: Varso 1 (81 m) i Varso 2 (90 m). Całość wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami - zielonymi tarasami, efektywnym zarządzaniem energią i systemami oszczędzania wody. Varso Tower uzyskał prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, co świadczy o jego wysokiej efektywności energetycznej. Najbardziej rozpoznawalnym elementem wieżowca jest smukła, 80-metrowa iglica, dzięki której Varso Tower przewyższa londyński The Shard mierzący 309,6 m. To symbol nowoczesnej Warszawy, podkreślający dynamiczny rozwój miasta i aspiracje Polski do światowej czołówki architektonicznej.
Pierwotnie budynek Sky Tower miał być jeszcze wyższy, ponieważ początkowe plany zakładały konstrukcję o wysokości aż 258 metrów, co uczyniłoby go najwyższym wieżowcem w Polsce, przewyższając nawet Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Ostatecznie projekt został zmieniony, a wieża osiągnęła 212 metrów. Tym samym to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce zlokalizowany w centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich. Został ukończony w 2012 roku i składa się z trzech części: niskiej, średniej oraz dominującej, smukłej wieży. Budynek mieści apartamenty, biura, galerię handlową oraz liczne punkty usługowe, tworząc nowoczesne centrum życia miejskiego. Charakterystyczna bryła Sky Tower wyróżnia się futurystycznym designem oraz przeszkloną elewacją, która odbija światło i zmienia swój wygląd w zależności od pory dnia. Na wysokości 200 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wrocławia i okolic. Ciekawostką jest fakt, że w Sky Tower znajduje się jedno z najwyżej położonych mieszkań w Polsce, a apartamenty na wyższych piętrach oferują spektakularne widoki na cały Wrocław i okolice. Budynek stał się również miejscem startu corocznego biegu po schodach – Sky Tower Run, podczas którego uczestnicy muszą pokonać 49 pięter i… aż 1142 stopnie. Można usiąść z wrażenia! Bez wątpienia Sky Tower jest symbolem nowoczesności i dynamicznego rozwoju miasta. Jego budowa zapoczątkowała trend wznoszenia wysokościowców poza Warszawą, podnosząc prestiż Wrocławia jako ważnego centrum biznesowego i kulturalnego.
Warsaw Spire to trzeci najwyższy budynek w Polsce, który wznosi się na 220 metrów i liczy 49 pięter. Zlokalizowany w biznesowym centrum Warszawy, przy placu Europejskim, został ukończony w 2016 roku i od tego czasu stał się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stołecznej panoramy. Jego smukła, lekko zakrzywiona sylwetka oraz przeszklona fasada sprawiają, że budynek wygląda nowocześnie i dynamicznie. To nie tylko nowoczesny biurowiec klasy A+, ale także miejsce integrujące przestrzeń miejską. U jego podnóża znajduje się Plac Europejski - otwarty dla mieszkańców, z fontannami, zielenią i lokalami gastronomicznymi. W budynku zastosowano nowoczesne technologie zwiększające efektywność energetyczną i komfort pracy, co pozwoliło uzyskać prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Na elewacji budynku przez kilka lat widniał ogromny napis - czerwony neon „Kocham Warszawę”, który stał się rozpoznawalnym i lubianym symbolem stolicy. Neon, o wysokości 12 metrów, był widoczny z daleka i przyciągał uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Budynek Warsaw Spire wielokrotnie sięgał po konkursowe laury, między innymi otrzymał tytuł Najlepszego Budynku Biurowego na Świecie w konkursie MIPIM Awards 2017.
Chcesz porozmawiać o kompleksowym wykończeniu wnętrz inwestycji?
Zapraszamy do kontaktu!