Opublikowano 28/02/2024
„Alejandro Aravena rozumie architekturę jako artystyczne przedsięwzięcie w prywatnych zleceniach czy projektach publicznych oraz uosabia odrodzenie architekta zaangażowanego społecznie”
Kapituła Nagrody Pritzkera
Alejandro Aravena jest reprezentantem nowego pokolenia architektów, które holistycznie podchodzi do projektowania przestrzeni i potrafi łączyć odpowiedzialność społeczną z czynnikami ekonomicznymi, które narzucają określone ramy. Niewielu twórców sprostało takim wymaganiom - uprawiania architektury jako przedsięwzięcia artystycznego, a także odpowiedzi na wyzwania społeczne i gospodarcze. Aravena, pochodzący z rodzinnego Chile, osiągnął oba te cele, tym samym redefiniując rolę architekta o nowe znaczenia i umiejętności.
Urodzony w 1967 roku i działający od 1994 roku, Alejandro Aravena konsekwentnie realizuje architekturę z wizją i rozmachem, popartą spektakularnymi umiejętnościami. Zrealizował kilka budynków dla swojej alma mater, Universidad Católica de Chile, w tym Szkołę Matematyki (1998), Szkołę Medyczną (2001), renowację Szkoły Architektury (2004), Siamese Towers (2005), a w ostatniej dekadzie UC Innovation Center-Anacleto Angelini (2014). Każdy budynek pokazuje doskonałe zrozumienie sposobu, w jaki ludzie będą korzystać z danego obiektu, przemyślane i odpowiednie wykorzystanie materiałów oraz zaangażowanie w tworzenie przestrzeni publicznych z korzyścią dla większej społeczności. W Angelini Innovation Center widoczna jest dojrzałość tego wybitnego architekta: bądź co bądź, potężna struktura z daleka jest niezwykle ludzka i zachęcająca. Odwracając konwencję, budynek jest nieprzezroczystą betonową konstrukcją na zewnątrz i ma wypełnione światłem szklane atrium wewnątrz. Dzięki masie budynku na obwodzie, zużycie energii jest minimalne. Natomiast jego wnętrze oferuje wiele miejsc do spotkań i przeszklenia, które umożliwiają oglądanie aktywności w całym budynku. Tym samym Aravena jest mistrzem kreowania interesujących środowisk tętniących życiem, które są zarazem przyjaznymi przestrzeniami.
Jednym z najbardziej znanych projektów Araveny jest „Incremental Housing” w chilijskim Iquique. Ten projekt zapewnia rodzinom o niskich dochodach możliwość stopniowego rozbudowywania swoich domów, począwszy od podstawowego budynku, aż do pełnej rozbudowy. Dzięki temu podejściu mieszkańcy mają kontrolę nad procesem budowy i mogą dostosować swoje domy do zmieniających się potrzeb i możliwości finansowych.
Alejandro Aravena był także odpowiedzialny za projektowanie wielu innych budynków użyteczności publicznej, takich jak siedziba telewizji publicznej w Chile czy siedziba biura UNCTAD w Genewie. Jego prace cechują się nie tylko funkcjonalnością i estetyką, ale również głębokim zrozumieniem kontekstu społecznego i środowiskowego, w którym są umieszczone.
Alejandro Aravena ma na swoim koncie wybitne realizacje architektoniczne w sektorze prywatnym, publicznym i edukacyjnym, zarówno w swoim kraju, jak i za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych - rezydencję i jadalnię na Uniwersytecie św. Edwarda w Austin w Teksasie, a także siedzibę firmy farmaceutycznej Novartis w Szanghaju w Chinach. Realizował projekty o różnej skali, od domów jednorodzinnych po duże budynki instytucjonalne. Do każdego wyzwania podchodzi ze świeżym podejściem i umiejętnością rozpoczynania bez z góry zdefiniowanego pomysłu lub formy. Doskonale rozumie materiały i konstrukcję, ale także znaczenie poezji i siłę architektury do komunikowania się na wielu poziomach.
To, co naprawdę wyróżnia Aravenę, to jego społeczne zaangażowanie. Od momentu założenia w 1996 roku ELEMENTAL, organizacji działającej na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób dotkniętych biedą lub klęskami żywiołowym, wraz ze współpracownikami konsekwentnie realizuje przedsięwzięcia o wyraźnych celach społecznych. Nazywając firmę „Do Tank”, w przeciwieństwie do think tanku, zbudowali ponad 2500 mieszkań przy zastosowaniu pomysłowych i elastycznych rozwiązań architektonicznych dla budżetowych mieszkań socjalnych. Zespół ELEMENTAL uczestniczy w każdej fazie złożonego procesu zapewniania mieszkań dla osób niedostatecznie uprzywilejowanych: współpracuje z politykami, prawnikami, badaczami, mieszkańcami, władzami lokalnymi i budowniczymi, aby uzyskać jak najlepsze wyniki z korzyścią dla mieszkańców i społeczeństwa. Zrozumienie potrzeb i sytuacji życiowej ludzi oraz ich aktywny udziału w powstawanie projektu otwierają nowe możliwości osobom ze środowisk wymagających wsparcia. Takie społeczne podejście wnosi nowe wartości w działalność architekta i przekształca go w zaangażowanego i sprawczego twórcę, którego celem jest kreowanie społecznych rozwiązań przez kształtowanie środowiska. Dzięki takiemu podejściu wprowadza profesję architekta w wymiar odpowiadający obecnym potrzebom, który ma szansę sprostać przyszłym wyzwaniom.
W 2016 roku Alejandro Aravena został nagrodzony Nagrodą Pritzkera, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie architektury, za jego „wyjątkową wrażliwość na kontekst społeczny i polityczny, odwagę w opowiadaniu się po stronie najbardziej potrzebujących, a także umiejętność projektowania zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i rozwiązań mieszkaniowych dla osób o niskich dochodach”.
Alejandro Aravena uosabia odrodzenie zaangażowanego społecznie architekta, zwłaszcza w aspekcie walki z globalnym kryzysem mieszkaniowym i o lepsze środowisko życia dla wszystkich. Głęboko czuje i rozumie architekturę, jak i potrzeby społeczne, co znajduje odzwierciedlenie w jego pisarstwie, aktywizmie i wielu innych projektach. W dobie kryzysu wartości i umniejszaniu roli architekta, który ma służyć większym potrzebom społecznym i humanitarnym, Alejandro Aravena wyraźnie, głośno i celnie odpowiada na to wyzwanie.
Chcesz porozmawiać o kompleksowym wykończeniu wnętrz inwestycji?
Zapraszamy do kontaktu!